Nie jesteś pewny, czy Holandia jest w UE i czy obowiązują tam wszystkie unijne ustalenia? Możesz być spokojny - Holandia jest jednym z 6 krajów, które zainicjowały integrację Europy.
Po tragedii drugiej wojny światowej Europejczycy zachodzili w głowę, jak utrzymać pokój na kontynencie. Jednym z pomysłów była wspólnota gospodarcza, a dokładnie powołanie wspólnej puli węgla dla chętnych krajów europejskich. Pomysł ten upowszechnił francuski minister spraw zagranicznych Robert Schuman, uznawany dziś za jednego z ojców Unii Europejskiej. W 1951 r. w Paryżu powołano Europejską Wspólnotę Węgla i Stali. Tę pierwszą ponadnarodową organizację w Europie zainicjowały rządy 6 państw: Belgii, Francji, Luksemburga, RFN, Włoch i Holandii właśnie. I tak, jak przewidział Schuman, gospodarka stała się siłą napędową ogólnej integracji. Kilka lat później utworzono Europejską Wspólnotę Gospodarczą, której następczynią jest Unia Europejska.
Odpowiadamy twierdząco nie tylko na to, czy Holandia jest w UE, ale także na pytanie: czy obowiązuje tam euro. Około 340 mln Europejczyków w 19 krajach UE zarabia i płaci jedną i tą samą walutą – euro. To prawny środek płatniczy również na terenie Niderlandów. Walutę tę wprowadzono do obiegu w 2002 roku, zastąpiła wielowiekowego guldena.
Gdy Polskę przyjęto do UE, naturalną konsekwencją było też dołączenie do strefy Schengen, w ramach której zniesione zostały kontrolę na wspólnych granicach. I tak od roku 2007 możemy wjechać do kraju tulipanów bez żadnych formalności i szlabanów. Pamiętaj jednak, że zawsze musisz mieć przy sobie ważny dowód tożsamości i że traktat z Schengen przewiduje tymczasowe przywrócenie kontroli granicznych.
Polska dołączyła do grona Unii Europejskiej 16 lat temu. Ale nie od razu mogliśmy legalnie zatrudniać się w każdym jej kraju. W Holandii wolno Polakom pracować legalnie, na równych zasadach, jak inni obywatele UE, od 2007 roku. Pamiętaj! Masz prawo korzystać ze wszystkich zabezpieczeń socjalnych oferowanych przez Niderlandy. Zasada ta dotyczy nie tylko pracowników, ale też członków ich rodzin, emerytów oraz osób bez pracy i szukających zatrudnienia. W Holandii, jak i w innych unijnych krajach, wszystkim obywatelom UE, a więc także Polakom, przysługują te same prawa do: opieki medycznej, emerytury, renty, zasiłku pogrzebowego, zasiłków w razie choroby lub macierzyństwa, rodzinnych i dla osób bezrobotnych. W Niderlandach możesz też bez ograniczeń założyć również własną firmę.
BeeGee Bus Kamil Wawryniuk
TEL PL 0048 504 703 900
TEL NL 0031 626 281 810
MAIL
Włącz javascript, aby zobaczyć adres e-mail
ul. Zygmunta Starego 11/10
21-500 Biała Podlaska
NIP 5372475481
REGON 362792130
Rezerwacji można dokonać telefonicznie pod numerami telefonów:
a także korzystając z poniższego formularza:
Numer konta do płatności za przejazd: 37 1020 5558 0000 8702 3119 6761 (Kod Swift BPKOPLPW).
Płatności przelewem prosimy dokonać najpóźniej 2 dni przed odjazdem tak, aby przelew zdążył się zaksięgować. Jeśli do planowanego odjazdu zostało mniej niż 2 dni obowiązuje płatność gotówką.